środa, 15 lutego 2012

PARP POIG 8.1. Kontrola merytoryczna wniosku

Ocena projektu PO IG 8.1. Protest oceny. www.sxc.huPowodem stworzenia poniższych paru zdań sprowokowała mnie decyzja wybranej komisji konkursowej oceniających wnioski PO IG 8.1. Pomysł e-usługi był odrzucony w trakcie oceny merytorycznej z uwagami, iż nie zostało spełnione kryterium e-usługi w definicji PARP PO IG, bo w celu używania e-usługi niezbędne jest pobranie aplikacji na smartfon, a zatem nie wykluczona jest możliwość pracy na żądanie użytkownika (oczekiwane jest inne działanie).

Nie byłoby może w tym rozumowaniu nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż w serwisie www PARP leży sobie interesująca prezentacja wskazująca dobre praktyki w dziedzinie POIG 8.1. Wśród prezentowanych pomysłów jest w zasadzie taki sam na płaszczyźnie technologii pomysł, który choć realizuje całkowicie inną e-usługę, lecz trudno nie dostrzec podobieństw w metodzie.

Natychmiast rodzi się pytanie: zatem, czy wypracowano jednolite metody oceny projektów POIG, czy też może wnioskodawca już na starcie jest skazany na pisanie do pisaniaprotestu oceny projektu. Mi nie przychodzi na myśl odpowiedź na w ten sposób postawione pytanie.

Przy okazji, zrobiłem prostą wyszukiwarkę internetową najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych związanych z POIG: http://poig81.gugluj.pl

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: parp po ig 8.1, ocena merytoryczna po ig 8.1, ocena projektów e-usługi, ocena merytoryczna, parp, po ig 8.1, protest oceny, kryteria oceny 8.1

sobota, 11 lutego 2012

Garść uwag o wskaźnikach produktu i rezultatu

e-usługi 8.1 dofinansowanieDefinicje wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zostały precyzyjnie opisane w dokumentacji działania PO IG 8.1 i nie sądzę, by ich przypominanie miało jakiś cel. Swoją uwagę skupię na moim ich rozumieniu z punktu widzenia pisania wniosków o dofinansowanie w ramach działania PO IG.

Wskaźniki produktu

Na swój użytek zakładam, że wskaźnikiem produktu jest to wszystko, co powstanie w wyniku pracy wnioskodawcy podczas realizacji projektu lub też jakie środki trwałe zostaną zakupione (np. sprzęt komputerowy i elementy wyposażenia biura) lub wartości niematerialne i prawne (oprogramowanie po stronie serwera i klienta, licencje uprawniające do korzystania z danych wartości prawnych itp.). Produktem jest }według mnie|dla mnie|w moim rozumieniu} również dokumentacja tech. czy też szkolenie specjalistyczne związane z przygotowaniem i sprzedażą e-usługi. Szerokie ujęcie definicji uniemożliwia jednoznaczne zrozumienie, o co chodzi jednostce dofinansowującej w tym rozumowaniu, ale pewnym przyczynkiem do dyskusji niech będzie fakt, iż obszar opisu wskaźników jest moim zdaniem tym, którego zmiany obok wskaźników rezultatu są najbardziej widoczne w dokumentacji konkursowej. Na początku wyraźny nacisk kładziono na precyzyjne opisanie wszystkich wskaźników produktu i miały one odniesienie w 2 miejscach w opisie pomysłu. Później zrezygnowano z tego i wychodzi się z założenia, że wszystkie zadania przedstawione w harmonogramie projektu stanowią zadania, które zostaną zapisane się w umowie o finansowanie i nie muszą być ponownie opisywane. To upraszcza pisanie wniosku.

Garść uwag o wskaźnikach rezultatu

e-usługi 8.1 dofinansowaniePowątpiewam czy jest ktoś, kto jednoznacznie potrafirozróżnić wskaźnik rezultatu takim jak sprzedawana w sklepie z aplikacjami na urządzenia mobilne stworzona na etapie wdrożenia projektu aplikacja dla smartfona od wskaźnika produktu czyli aplikacji. Próba rozdzielenia tych dwóch obszarów w postaci modelu biznesowego na zasadzie: jeśli coś sprzedajemy, to może ten produkt zostać podciągnięty do wskaźników rezultatu, co prowadzi czasem recenzenta do błędnej interpretacji celu projektu (i czasem ma to miejsce, o czym przekonałem się osobiście w ostatnim konkursie POIG 8.1). Rozumienie w tym przypadku było takie: jeżeli do wykonania e-usługi potrzeba kupić w sklepie z aplikacjami stworzony w wyniku wdrożenia e-produkt, to nie jest spełnione kryterium, iż e-usługa może być świadczona na każde żądanie(!). Tak przewrotnego rozumowania nie wymyśliłby żaden geniusz ocen projektów, bo idąc tym tokiem rozumowania powinno się odrzucić wszystkie wnioski, bo {aby zrobić z tego użytek potrzebny jest prąd lub idąc dalej cywilizacja. Jasnym się staje,że wskaźniki rezultatu są ciężkim orzechem do zgryzienia dla rzeczoznawców, więc zamiast wymyślać jakieś wskaźniki, które wydają się odpowidajęce celom działania PO IG 8.1 lepiej brać takie, które trudno oprotestować na ocenie przykładowo: przychody ze świadczenia poszczególnych e-usług. Powiem jeszcze raz: wybierz tylko takie wskaźniki rezultatu, które rzeczoznawca na pewno zrozumie. W praktyce staram się skupiać na wskaźnikach takich, które z jednej strony nie pogrążą wnioskodawcy na etapie rozliczenia projektu (na papierze można napisać wszystko), a z drugiej są realne. Często kieruję się zasadą, aby tak dobierać poziom przychodu, by po uwzględnieniu w tabeli przepływów finansowych kosztów stałych generować przychód na poziomie 30 do 50% wartości wdrożenia. Jeśli dobrze się to zoptymalizuje, to można uzyskać amortyzację projektu po 2-3 latach po wdrożeniu, z parametrem ROI na poziomie 0.5 - 0.6, co jest akceptowalne przez RIF w ocenie.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

wtorek, 7 lutego 2012

Mała firma w internecie. Wsparcie przy tworzeniu witryny.

Zgodnie z ostatnim raportem TNS OBOP około 30% mikrobiznesów w Polsce nie zorganizowało własnej witryny w internecie i nie korzysta z e-mail w swojej aktywności biznesowej.

Zrzut ekranu templatki themeforest.net

Jakkolwiek wynik ten wydaje się być niemałym, to można wykorzystać kilka prostych sposobów na rozwiązanie kłopotu i stworzenie w niedługim okresie trwałych podstaw pod swoją obecność w internecie. Jako firma konsultingowa w obszarze informatyki naszym partnerom bardzo często wskazuję rozwiązanie oczywiste, a przy tym dające oczekiwany rezultat: zbudowanie strony www w oparciu o wordpress lub joomlę, a dalej założenie zakupionej w sieci templatki u takich ostawców jak yootheme.com.

To oczywiste podejście gwarantuje praktycznie zawsze bezzwłoczny rezultat – witryna w sieci nie tylko znajdzie się w internecie ale także zaskoczy świeżością formy. W praktyce, w koszcie około 600 pln brutto można zaliczyć konieczne cele.

Samo stworzenie witryny nie oznacza obecności podmiotu gospodarczego w internecie. Priorytetowym zagadnieniem jest jej wypromowanie częstokroć z pomocą dedykowanych firm lub ponownie z nami, bo bo osiągamy w tej dziedzinie sukcesy. Nie można zaponieć, by treści na stronie były często rozwijane i przygotowane zarówno w treści jak i w innych obszarach na odwiedziny robotów wyszukiwarek internetowych.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2,


Słowa kluczowe: themeforest.com, templatemonster.com, yootheme.com, templatka, szablon strony, mikrofirma, mała firma, mały biznes, witryna firmowa, obecność w sieci, prezentacja w internecie

czwartek, 2 lutego 2012

Weryfikacja aplikacji PO IG 8.1 przed złożeniem w RIF

Generator wniosków PARP PO IG 8.1Kto wie, czy nie najważniejszym zadaniem związanym z napisaniem i złożeniem biznesplanu w obszarze PO IG 8.1 jest weryfikacja wniosku dokonana przez menedżera projektu na chwilę przed zaniesieniem do RIF. Typowym zjawiskiem jest, że sprawdzając właśnie napisany tekst trudno jest zauważyć niewielkie literówki.

Dotkliwszym kłopotem jest nieodpowiedniość projektu z celami POIG 8.1, zdaża się, że zawiera niezgodne z dokumentacją wybór kosztów zadań projektu do opisu kosztów kwalifikowanych wniosku. Dyskwalifikującym projekt ograniczeniem są także źle przdstawione wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu. Takie niespójności negatywną oceną, praca nad którym wymagała dużo pieniędzy.

Warto zatem pozwolić komuś, doświadczonym w dziedzinie projektów e-usług oraz z tego rodzaju wnioskami przeczytać treść swojego pomysłu (poufność zapewnia umowa o poufności) i umożliwić mu odnieść krytycznie do idei i zawartości wniosku. Ułatwia to znalezienie błędów w tekście i natychmiast przed wysyłką projektu w RIF nanieść poprawki.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2,


Słowa kluczowe: weryfikacja wniosku, sprawdzenie wniosku, składanie wniosku, składanie projektu, składanie biznesplanu, wysyłka biznesplanu, PO IG 8.1, PARP 8.1, PARP e-usługi